رپورتاژ

روش های چک کردن و معاینه فنی ترمز دوچرخه

ترمزهای دوچرخه شما بدون شک یکی از مهم‌ترین قسمت‌های دوچرخه شما هستند. آنها باید پیش از هر دوچرخه سواری، تمیز شده، در شرایط خوبی باشند و به درستی تنظیم شوند. به طور کلی با گذر زمان و پس از طی کردن مسافت‌های زیاد در مسیر یا جاده، ترمزهای دیسکی از کارایی خود کاسته می‌شوند. این باعث افزایش زمان عملکرد ترمز، کمتر شدن کارایی آن و کمتر شدن کنترل دوچرخه می‌شود.

شناخت قطعات ترمز دوچرخه

دیسک ترمز دوچرخه و کالیپر ترمزهای دیسکی از کالیپرها استفاده می‌کنند که در جلو به فرمان دوشاخ و در عقب به فریم نصب می‌شوند و دیسک‌ها (دیسک‌ها) را به سرهای چرخ نصب می‌کنند. وقتی شما دسته ترمز را فشار می‌دهید، پد‌های ترمز داخل کالیپرها دیسک‌ها را فشار می‌دهند تا چرخ‌ها را کند کنند. تقریباً تمام دوچرخه‌های کوهستانی مدرن با ترمزهای دیسکی تجهیز شده‌اند و دوچرخه‌های جاده‌ای و شهری بیشتری اکنون این قابلیت را دارند.

توجه: نگهداری پایه‌ای سیستم ترمز شامل اطمینان از این است که اجزای ترمز به درستی قرار گرفته و در وضعیت کاری خوبی هستند. البته ما در این مقاله به تنظیمات دقیق ترمز نمی پردازیم زیرا خارج از بحث می باشد.

معاینه و تعمیر ترمز دوچرخه

هر چند وقت باید ترمز های دوچرخه خود را معاینه و تعمیر کنید. این مراحل می‌تواند به شما کمک کند تا از وضعیت ترمز های خود مطمئن شوید و از سواری ایمن‌تری برخوردار شوید:

معاینه قبل از سواری: قبل از هر بار دوچرخه سواری، بهتر است یک معاینه کلی از سیستم ترمز دوچرخه خود داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که اجزای ترمز به درستی نصب شده و در وضعیت کاری خوبی هستند.

معاینه و تعمیرات منظم: بهتر است به صورت منظم ترمز های دوچرخه خود را توسط یک مکانیک با تجربه معاینه و سرویس کنید تا مشکلاتی که شما ممکن است توانایی شناسایی و یا رفع آن‌ها را نداشته باشید را تشخیص دهد و رفع کند. برای دوچرخه‌سواران با سواری‌های متناوب، هر شش ماه یک بار کافی است. اگر شما بیشتر از معمول و یا به صورت مکرر دوچرخه سواری می کنید، بهتر است مکانیک خود را بیشتر ببینید.

نحوه معاینه و تنظیم اجزای ترمز:

ترمز های دوچرخه شامل قسمت های مختلف و به خصوص سیلندرهای ترمز هستند. این اجزا ممکن است به طور نادرست نصب شوند یا به دلیل سواری تند، تصادفات یا سقوط از موقعیت صحیح خارج شوند. بهتر است هر چند وقت یکبار این اجزا معاینه شوند تا اطمینان حاصل شود که تمام اجزا به طور آزاد حرکت می‌کنند و به درستی قرار گرفته‌اند و تمام پیچ‌ها سفت هستند.

بررسی وضعیت ترمزها:

برای بررسی وضعیت مجموعه ترمزهای خود، به صورت بصری هر دو کالیپر جلو و عقب را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که دیسک‌ها بین پد ها یا لنت های ترمز در ناحیه کامل وسط قرار گرفته‌اند. هر پد ترمز باید وقتی ترمز می گیرید به طور کامل با دیسک تماس داشته باشد.

راهکار حل مشکلات ترمز

ترمزها با مرکز خارج شده یا در وضعیت نامناسب باعث می‌شوند یک طرف از ترمزها قبل از طرف دیگر با دیسک تماس برقرار کند، که منجر به کمبود قدرت ترمزی و صدا می‌شود.

تنظیم مجدد به سادگی شامل باز کردن مهره‌ها و جابجایی کالیپر به طرف‌های جانبی برای قرارگیری صحیح آن می‌شود.

بررسی و تمیز کردن دیسک ترمز

بررسی کنید که مهره‌های دیسک‌ها و کالیپرها محکم باشند و لرزش نداشته باشند.

رتورهای ترمز دوچرخه را برای وجود خاک و ذرات معاینه کرده و صاف بودن آن‌ها را بررسی کنید.

هنگام بررسی رتورها، قطعاتی که شل هستند را چک کنید و مطمئن شوید که همه پیچ‌ها محکم هستند.

پد های ترمز دوچرخه فرسوده و نو

ترمزپدها به دلیل استفاده معمولی به مرور زمان فرسوده می‌شوند که ممکن است منجر به کاهش سرعت پاسخ ترمز شود.

اگر ترمزپدها چسبناک شده یا به طور قابل توجهی فرسوده هستند، آن‌ها را تمیز کنید یا تعویض کنید. اگر ضخامت آن‌ها کمتر از 3 میلیمتر باشد، نیاز به تعویض دارند.

دسته‌های ترمز دوچرخه

مراقبت از دسته‌های ترمز: دسته‌های ترمز ممکن است با گرد و غبار کثیف و چربی پوشیده شوند یا از موقعیت خود در روی دسته فرمان خارج شوند. اگر ترمزهای دیسکی هیدرولیک دارید، به دنبال نشانه‌های نشتی مایع ترمز نزدیک دسته‌ها باشید.

چگونگی بررسی دسته‌های ترمز

بررسی دسته‌های ترمز: برای بررسی دسته‌های ترمز، آنها را فشار داده و اطمینان حاصل کنید که به طور صاف حرکت می‌کنند و به طور محکم بر روی دسته فرمان نصب شده‌اند.

تعمیر دسته های ترمز دوچرخه

رفع نشانه‌های ساییدگی و تعمیر قطعات: در صورت عملکرد کم ترمز، قطعات ممکن است نیاز به پاکسازی یا تعمیر داشته باشند.

ترمزهای خالی را خالی کنید: اگر احساس می‌کنید که دسته‌ها اسفنجی هستند، ممکن است هوا در سیستم هیدرولیک باشد و برای حذف هوا، باید ترمزها را هواگیری کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا